Letem, českým literárním světem: od klasiky po českou modernu 

Česká literatura za sebou má mnoho složitých období napříč omezováním publikace v českém jazyce, přes nacistickou okupaci a zákaz činnosti mnoha spisovatelů nebo cenzurování děl v době komunistického režimu. Přesto si dokázal svět českého literárního díla ochránit své místo a svou důležitost sdílet příběhy smyšlené, skutečné, dechberoucí, srdcervoucí i zábavné. Je možné se ponořit do světa odboje, fantastična, kasinové napínavé zábavy jako z platformy 22bet nebo umění a divadla, které bylo vždy základem české kultury. Podívejme se na průřez staletími české literatury od království dodnes.

Stará a přesto relevantní: Komenského odkaz 

Literatura, která přežila mnohá staletí a v mnoha případech byla původně vydána v latině nebo němčině jsou často noční můrou nejednoho středoškoláka. Jsou to díla na čtení často náročná, zejména svým zastaralým jazykem přepraným z latiny nebo staročeštiny, filozoficky ne zcela otevřená adaptaci na moderní svět a v mnoha případech silně teologická. Přesto je možné v mnoha z těchto děla najít lekce a pohled do dob, které jsou dnes zpravidla zapomenuté. 

Jednou z největších českých osobností je bezesporu Jan Amos Komenský, právě jeho dílo je nedílnou součástí maturitních otázek. Proč je odkaz učitele národů tak důležitý, možná i proto, že se na něj vlastně zapomnělo. Komenský je českému čtenáři znám jako učitel národů, co to ale znamenalo? Znamenalo to odpustit od zbytečného “biflování” textu, který žáci jen přeříkávají a vlastně mu nerozumí, byl to také Komenský, který apeloval na to, aby dívky měly přístup ke stejnému vzdělání. Jeho dílo je pro čtenáře náročné a proto může být zajímavé se ponořit do knihy Vybraná kázání – v jazyce 21. století. 

Kundera a jeho slovo, které je stále relevantní 

Napříč českou historií existovalo mnoho spisovatelů, kteří si zakládají na důležitosti ochrany tradic, kultury a identity českého národa – patřil sem filozof František Palacký, spisovatel a historik Alois Jirásek nebo zakladatel české žurnalistiky Karel Havlíček Borovský. Jejich odkaz byl posílen v době, kdy čeští autoři bojovali se stínem ruského komunistického režimu a jeho vlivu na české politické prostředí. Jedním ze spisovatelů, kteří se silně v esejích i knihách věnují nejen české identitě, ale také důležitosti si pamatovat události v Československu patří Milan Kundera. Dnes považován za česko-francouzského spisovatele, Kundera má na svém kontě mnoho knih, unikátní pohled na duši a vzájemné vztahy. Byl to však i významný esejista a jeho kniha Unesený národ je v kontextu dnešní doby a politické světové situace poutavým, varovným a důležitým čtením. 

Moderní duše a láska k hudbě i umění 

Umění vždy hrálo v české historii důležitou roli a stalo se také jedním z hlavním způsobů odporu pro čechy, ať už to bylo v předválečném období v podobě divadelných her Jan Wericha a Jiřího Voskovce, vylepováním úderných hesel v době ruské okupace v roce 1968 nebo v esejích Václava Havla. Je možné pozorovat důležitost ochrany a vlivu na umění také v dřívějších letech, a to například v tom výtvarném, zejména Josef Mánes a Alfons Mucha se vyznačují umělci, kteří apelují na důležitost udržovat si slovanské tradice a pamatovat na jejich význam a odkaz v české kultuře. 

Duše a její důležitost je propletena celou českou historií a klade na ni důraz mnoho umělců ze všech oborů, oblastí a stylů. V moderní literatuře takto silně prozkoumává koncept duše, emocí, depresí i poznání skrze hudební umění hudební kritik Karel Veselý. Jeho dílo Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti, je četbou odhalující melancholii a její roli v hudbě světa i té české. Podobně sílu záhady, melancholie a vyústění do úzkosti prozkoumává spisovatelska Klára Vlasáková ve své knize Praskliny, ve které je možné se ponořit do hlubin moderní české sci-fi, která má v českém literárním světě zejména důležitý odkaz díky dílu Karla Čapka a Jiřího Kulhánka.