Co znamená disponibilní?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
David

Co znamená disponibilní?

Nový příspěvek od David » 10 srp 2018 07:13

Dobré ráno.
prosím o vysvětlení. Založil jsem si v bance účet a dnes jsem obdržel email, že mi přišly peníze s dodatkem "disponibilní zůstatek". Co to znamená?
Děkuji za odpověď.
David




Ann
člen
Příspěvků 6632
Registrován 06 črc 2016 09:33

Nový příspěvek od Ann » 10 srp 2018 07:25

Disponibilní zůstatek je částka, kterou máš v současné době k dispozici a můžeš ji použít. Na účtu muže být jiné číslo, ale v tom jsou ještě nezaúčtované transakce. Nebo máš v bance zadaný trvalý příkaz k platbám a oni s tou částkou která odejde později počítají předem.

satam
zkušení rádci
Příspěvků 6470
Registrován 27 úno 2017 13:17

Nový příspěvek od satam » 10 srp 2018 08:35

Ann Disponibilní zůstatek je částka, kterou máš v současné době k dispozici a můžeš ji použít. Na účtu muže být jiné číslo, ale v tom jsou ještě nezaúčtované transakce. Nebo máš v bance zadaný trvalý příkaz k platbám a oni s tou částkou která odejde později počítají předem.
Rámcově je to správně. Ovšem disponibilní zůstatek nepočítá s trvalými příkazy ještě neprovedenými, ale jen s transakcemi již provedenými, ale dosud nezúčtovanými. Navíc bývá disponibilní zůstatek navýšen např. o tzv. kontokorent, to se však tazatele zatím netýká.

Ann
člen
Příspěvků 6632
Registrován 06 črc 2016 09:33

Nový příspěvek od Ann » 10 srp 2018 08:52

To nebude ve všech bankách stejné. Moje banka hned od prvního v měsíci ukazuje disponibilní zůstatek snížený o částku trvalého příkazu, který odchází až sedmnáctého. To ovšem neznamená, že nemohu utratit víc. Je to jen upozornění, že s touto platbou se počítá a ta částka by tam k 17tému měla zůstat.

satam
zkušení rádci
Příspěvků 6470
Registrován 27 úno 2017 13:17

Nový příspěvek od satam » 10 srp 2018 09:24

Asi máš pravdu, že to nemusí být ve všech bankách stejné. Problém je v tom, že pojem "disponibilní zůstatek" je jasný a banka ti více utratit nedovolí. Pro některé lidi to může znamenat problém, když hned od 1. jim banka blokuje peníze na trvalý příkaz řekněme 17., přitom výplata přijde na účet řekněme 12. Pak banka v období od 1. do 12. úplně zbytečně blokuje peníze, které klient může použít.
Pokud přijmu fakt, že je to jen upozornění, pak termín "disponibilní zůstatek" ztrácí svůj smysl.


Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 10 srp 2018 09:56

satam Asi máš pravdu, že to nemusí být ve všech bankách stejné. Problém je v tom, že pojem "disponibilní zůstatek" je jasný a banka ti více utratit nedovolí. Pro některé lidi to může znamenat problém, když hned od 1. jim banka blokuje peníze na trvalý příkaz řekněme 17., přitom výplata přijde na účet řekněme 12. Pak banka v období od 1. do 12. úplně zbytečně blokuje peníze, které klient může použít.
Pokud přijmu fakt, že je to jen upozornění, pak termín "disponibilní zůstatek" ztrácí svůj smysl.
U mne banka blokuje peníze dva dny před provedenou platbou, která je 20 každého měsíce a není pravda, že ty peníze blokuje od 1 dne v měsíci.

Ann
člen
Příspěvků 6632
Registrován 06 črc 2016 09:33

Nový příspěvek od Ann » 10 srp 2018 10:10

Mudr.Lant U mne banka blokuje peníze dva dny před provedenou platbou, která je 20 každého měsíce a není pravda, že ty peníze blokuje od 1 dne v měsíci.
To si nerozumíme. :) Neblokuje je. Prostě sedmnáctého z účtu zmizí. Ale od prvního vidím disponibilní zůstatek o tu částku nižší. Pokud utratím víc než kolik je disponibilní zůstatek a žádné peníze nepřijdou, platbu prostě neodešlou. Ale nikdo mi nebrání utratit víc. ;)

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 10 srp 2018 10:12

Ann To si nerozumíme. :) Neblokuje je. Prostě sedmnáctého z účtu zmizí. Ale od prvního vidím disponibilní zůstatek o tu částku nižší. Pokud utratím víc než kolik je disponibilní zůstatek a žádné peníze nepřijdou, platbu prostě neodešlou. Ale nikdo mi nebrání utratit víc. ;)
Každá banka to má nastavené jinak.


Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Co znamená typ vozu sedan?
       od Nikola » 03 bře 2016 18:18 »
    1 Příspěvků
    1737 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Paulie
    04 bře 2016 09:40
  •    Co znamená časté močení?
       od Michaela Branková » 08 bře 2016 19:28 »
    1 Příspěvků
    1717 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Čertík
    08 bře 2016 19:35
  •    Co znamená funkční prádlo?
       od Hujer » 09 dub 2016 19:12 »
    2 Příspěvků
    1427 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Ralf
    09 dub 2016 19:54
  •    Co znamená eskymácký obrat?
       od Artur » 15 kvě 2016 23:55 »
    1 Příspěvků
    1122 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Ralf
    16 kvě 2016 00:01
  •    Co znamená honit triko ?
       od Roy » 21 čer 2016 07:34 »
    2 Příspěvků
    1405 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Sova
    21 čer 2016 07:58