Jak hodně dotahovat kohoutky? Přetahování kohoutků?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
MaRtiN

Jak hodně dotahovat kohoutky? Přetahování kohoutků?

Nový příspěvek od MaRtiN » 03 říj 2017 08:30

Může způsobovat neustálé přetahování kohoutků na vodu v koupelně a v kuchyni to že začne voda z kohoutku kapat? Manželka pořád strašně dotahuje kohoutky že kolikrát nejdou ani silou povolit. Děkuji za odpověď




Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 03 říj 2017 08:35

Silné dotahování způsobuje vymačkání těsnění a postupnému prokapávání vody. Pokud je těsnění dobré, stačí dotahovat tak, než přestane téct voda. Doporučuji koupit pákovou baterii.

dabač
člen
Příspěvků 2273
Registrován 06 črc 2016 14:10

Nový příspěvek od dabač » 03 říj 2017 09:25

Tohle je problém všech manželek.Je to jako házet hrách na stěnu.Oni to nepochopí pokud nejsou trochu technický typ.Kup si sadu náhradních těsnění a prostě občas vyměn.Nebo pověs na kohout ceduličku "nedotahovat"ale to je jenom nachvílku než se to okouká.Řešení je jak píše doktor.Ale kohoutek je kohoutek.

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 03 říj 2017 09:58

dabač Tohle je problém všech manželek.Je to jako házet hrách na stěnu.Oni to nepochopí pokud nejsou trochu technický typ.Kup si sadu náhradních těsnění a prostě občas vyměn.Nebo pověs na kohout ceduličku "nedotahovat"ale to je jenom nachvílku než se to okouká.Řešení je jak píše doktor.Ale kohoutek je kohoutek.
Dabači, v čem vidíš výhodu kohoutku?

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 03 říj 2017 10:03

Jo jo, přetahování kohoutků způsobí rychlejší ztvrdnutí těsnění (vymačkání) a může poškodit i sedla ventilů...
Nejjednoduší řešení - s ohledem na manželku, je výměna baterií za pákové - a to ne úplně nejlevnější.
Řešení s ohledem na kohoutky - kup si sadu kvalitních těsnění (s obsahem silikonu) a frézy na sedla (na občasné použití ti stačí třeba tohle - http://www.landsmann.cz/sada-frez-na-se ... 90183.html , použití není složité) a jednou za čas kohoutky oprav (myslím, že nikdy jsem to nedělal častěji, než jednou ročně); kohoutky, které jsou v přádku, stačí dotáhnout úplně zlehka, dvěma prsty. A manželce se pokud vysvětlit, že jde o jemná zařízení, která není nutné strhat - krajkové spodní prádlo si taky nepere na vyvářku, aby bylo 'jó echt'...
:lol:


dabač
člen
Příspěvků 2273
Registrován 06 črc 2016 14:10

Nový příspěvek od dabač » 03 říj 2017 10:34

Mudr.Lant Dabači, v čem vidíš výhodu kohoutku?
Všude máme pákové baterie kromě u jednoho umyvadla u wc.Tato kohoutková bateri nám slouží už 45 roků prakticky k plné spokojenosti.Stále jako nová desing je krásný.Pravda je že to je baterie ješte tenkrát západoněmecká která má zvláštně uchycen obrtlík -růžici.Dobře se na ní nastavuje mísení.Třeba ve sprše máme pákovku a tam bych uvítal také kuželkovou.Při neopatrném pohybu brnkneš o páku a je průser.Buďto se opaříš nebo zchladíš.Nehledě třeba dřezovou baterii už jsem měnil dvakrát.Osobně nejsem přesvědčen že kvalitou jsou rovnocené.Je to ale moderní a výrobně levné.Já tenkrát když přišli ty moderní keramické baterie tak jsem to vyházel a pořídil nové.A dnes mám za to že jsem udělal hloupost.Nevýhoda kuželkových baterií je ta že pokud se to prasecky dotahuje tak po letech praskne lem kolem kuželek a ta se v podstatě špatně shání protože mají na sobě ješte vnější závit na krku osičky kohoutku.Jinak je i můj názor na kulové ventily také dost negativní.Sice konstrukčně vynikající ale po letech dochází okolo koule k průniku vody který prakticky nezjistíš pokud není odpočet na vodoměru a ty se divíš jak to že do bazénu jsem přes zimu nenapouštěl a ono ejhle není to pravda.Prostě je to tak nějak názor starýho dědka který až zase není tak hrr na nové a moderní.

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 03 říj 2017 10:43

dabač Všude máme pákové baterie kromě u jednoho umyvadla u wc.Tato kohoutková bateri nám slouží už 45 roků prakticky k plné spokojenosti.Stále jako nová desing je krásný.Pravda je že to je baterie ješte tenkrát západoněmecká která má zvláštně uchycen obrtlík -růžici.Dobře se na ní nastavuje mísení.Třeba ve sprše máme pákovku a tam bych uvítal také kuželkovou.Při neopatrném pohybu brnkneš o páku a je průser.Buďto se opaříš nebo zchladíš.Nehledě třeba dřezovou baterii už jsem měnil dvakrát.Osobně nejsem přesvědčen že kvalitou jsou rovnocené.Je to ale moderní a výrobně levné.Já tenkrát když přišli ty moderní keramické baterie tak jsem to vyházel a pořídil nové.A dnes mám za to že jsem udělal hloupost.Nevýhoda kuželkových baterií je ta že pokud se to prasecky dotahuje tak po letech praskne lem kolem kuželek a ta se v podstatě špatně shání protože mají na sobě ješte vnější závit na krku osičky kohoutku.Jinak je i můj názor na kulové ventily také dost negativní.Sice konstrukčně vynikající ale po letech dochází okolo koule k průniku vody který prakticky nezjistíš pokud není odpočet na vodoměru a ty se divíš jak to že do bazénu jsem přes zimu nenapouštěl a ono ejhle není to pravda.Prostě je to tak nějak názor starýho dědka který až zase není tak hrr na nové a moderní.


Díky za vysvětlení. Jen bych doplnil. Mám pákovku nad vanou, ale těžce se s ní manipuluje...jako by drhla. Nevíš, jak ji napravit?

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 03 říj 2017 10:57

Mudr.Lant Díky za vysvětlení. Jen bych doplnil. Mám pákovku nad vanou, ale těžce se s ní manipuluje...jako by drhla. Nevíš, jak ji napravit?
a) vyměnit baterii - ale to's asi nechtěl číst ;)
b) vyměnit kartuš
c) vyndat kartuš, vyčistit ji (v kyselině - třeba octu) od vodního kamene, lehce namazat (klidně sádlem)
Nejjednodušší je a), nejlevnější c)...
;)

Problém způsobuje příliš tvrdá voda (na kartuši se usazuje vodní kámen) a možná i nějaké částečky prachu (bláta) z vody (nemáš-li na vstupu kvalitní filtr).

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 03 říj 2017 11:03

Říkáš vodní kámen? Mám tři baterie stejného výrobce, od stejného dodavatele vody, ale dělá to jenom jedna, ta nad vanou. U umyvadla a u dřezu bez problému. Takže si myslím, že kamenem to není. Měl jsem ji rozebranou, vyčištěnou, ale po pár použití se drhnutí objevilo opět.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 03 říj 2017 11:17

Mudr.Lant ... ale po pár použití se drhnutí objevilo opět.
Poškozená kartuš - vyměnit - těžko definovat kdy a čím byla poškrábána (ani keramika nevydrží vše), ale pokud po vyčištění vydržela krátce, nemá smysl čistit znovu.

dabač
člen
Příspěvků 2273
Registrován 06 črc 2016 14:10

Nový příspěvek od dabač » 03 říj 2017 15:02

To je právě ten problém že pokud se vyskytne závada tak u těchto baterií je nejlepší ji vyměnit.Ve sprše nám začala unikat voda vrchem kbaterie.Tak jsem to dotáhl ale zase si manželka stěžuje že to jde ztuha a špatně se jí nastavuje mísení.To právě u těch kohoutků odpadá.Ale mám dojem že už se zase kohoutkové baterie vyrábí.Pokud budu měnit tak půjdu do kohoutků.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 03 říj 2017 15:20

dabač ...mám dojem že už se zase kohoutkové baterie vyrábí .Pokud budu měnit tak půjdu do kohoutků.
;)
Ano, vyrábí...
I vcelku slušně vypadající a kvalitní...
Taky se chystám touto cestou...
;)


Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Přetahování kohoutků
       od Jindra H. » 22 led 2017 19:01 »
    6 Příspěvků
    1001 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    22 led 2017 22:39
  •    Dotahovat pás v autě při připoutání?
       od Roman Kuciak » 20 říj 2017 09:49 »
    3 Příspěvků
    712 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Drak
    20 říj 2017 09:53
  •    Co se zrezlými kohoutky u topení?
       od Milan Bukvald » 26 črc 2018 19:50 »
    2 Příspěvků
    426 Zobrazení
    Poslední příspěvek od mowla
    26 črc 2018 21:31
  •    Voda z kohoutku do akvária
       od Pečenková Dagmar » 18 bře 2016 08:41 »
    2 Příspěvků
    1062 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Sova
    29 čer 2017 20:13
  •    Proč teče občas rezavá voda z kohoutku ?
       od Alfik » 06 dub 2016 19:16 »
    3 Příspěvků
    1626 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Sova
    29 čer 2017 20:12