Výše důchodu

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
MNK

Výše důchodu

Nový příspěvek od MNK » 29 kvě 2020 14:51

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila ohledně výpočtu výše důchodu.
Je mi 56 let, starám se o svoji maminku, na kterou mám přiznaný 4. stupeň příspěvku na péči. Do toho půl roku jsem zaměstnaná v práci, kde mám mzdu 15 000 Kč a po zbylý zbytek roku jsem vedena na úřadu práce. Jde mi o to, že péči nemám přiznanou jako zaměstnání, jako svoji hlavní činnost a nyní se mi do výpočtu výše důchodu započítává mzda ze své práce, kterou mám pouze sezónní a dále úřad práce. Jde mi o to co je pro mě lepší pro vyšší výši důchodu? Zda oficiálně pečovat o maminku a započítávat do výše důchodu " dobu péče" , tedy příspěvek na péči o maminku nebo zda mám ponechat pro výpočet důchodu to, že půl roku jsem zaměstnaná a půl roku na úřadu práce? Prosím o radu, co je pro mě výhodnější, abych později netratila na výši důchodu.

Předem děkuji za odpověd a radu.
Hezký den
Monika




Marie
moderátor
Příspěvků 11
Registrován 17 pro 2018 17:48

Re: Výše důchodu

Nový příspěvek od Marie » 04 čer 2020 23:04

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, se kterým se na nás obracíte, sděluji, že zákon o důchodovém pojištění
zohledňuje mj. i dobu osobní péče o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II až IV, a to tak, že se tyto doby hodnotí pro účely důchodového pojištění jako
tzv. náhradní doby pojištění. V případě péče o osobu blízkou zákon nevyžaduje, aby pečující s opečovávanou osobou vedli společnou domácnost.

Tyto náhradní doby pojištění se hodnotí plnohodnotně jako doby účasti na pojištění z důvodu výdělečné činnosti, a to přesto, že za ně nejsou odváděny žádné platby
(pojistné na důchodové pojištění tedy neplatíte). Doba této péče, který spadá do rozhodného období před přiznáním důchodu, z něhož se zjišťují, se pro účely stanovení
osobního vyměřovacího základu vylučuje, takže nedojde k rozmělnění (snížení) skutečně dosažených příjmů. Pokud je v tomto rozhodném období vedle péče o závislou osobu
vykonávána i výdělečná činnost, má pojištěnec pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu možnost volby mezi zohledněním dosažených příjmů a vyloučenou dobou.

Pro Vaši informaci dále uvádím, že s účinností od 1. 7. 2009 bylo schváleno opatření, které spočívá v zavedení speciálního způsobu výpočtu důchodu pro osoby
dlouhodobě, tj. po dobu aspoň 15 let, pečující o závislou osobu. Toto opatření spočívá v tom, že se pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu
přiměřeným způsobem zohlední v důchodových nárocích dlouhodobá osobní péče o závislou osobu a v důsledku toho i dlouhodobé vyřazení či omezení výkonu výdělečné
činnosti tím, že se určitým způsobem přihlíží k částkám odpovídajícím výši příspěvku
na péči podle zákona o sociálních službách jako k fiktivním výdělkům. Pokud pečující
osoba má kromě toho i započitatelné příjmy z případně výdělečné činnosti vykonané sice v nižším rozsahu, avšak v rozsahu v zakládajícím účast na pojištění,
přihlíží se i k těmto příjmům (pro účely zjištění osobního vyměřovacího základu se oba druhy příjmů sčítají). Vedle toho se samozřejmě zjišťuje výše osobního
vyměřovacího základu podle obecných pravidel, tj. že se doba této péče považuje za vyloučenou dobu a pro výpočet důchodu se pak použije vyšší osobní vyměřovací základ.

Doba osobní péče o závislou osobu se pro účely důchodového pojištění prokazuje rozhodnutím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (dále jen „OSSZ“) o době a rozsahu
této péče. Návrh na zahájení řízení se podává na předepsaném tiskopisu. Tento návrh lze podat nejdříve po skončení uvedené péče nebo v době
jejího trvání v souvislosti s podáním žádosti o přiznání důchodu.
OSSZ předkládá České správě sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“) stejnopis svého
rozhodnutí, a to do 8 dnů ode dne nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. O zápočtu doby péče o závislou osobu pak rozhoduje ČSSZ, a to až v souvislosti s důchodovým řízením.
Jen v této době souvislosti upozorňujeme, že tutéž dobu péče o závislou osobu nelze současně započítat více osobám.

V případě, kdy se kryjí navzájem náhradní doby pojištění, započte se pro stanovení celkové sovy pojištění pro vznik nároku na důchod a výši procentní výměry důchodu jen ta doba, jejíž zápočet je pro pojištěnce výhodnější (např. kryje-li se doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání u Úřadu práce ČR s dobou péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby v příslušném stupni závislosti, započte se doba péče o závislou osobu, protože se hodnotí v plném rozsahu, kdežto doba „evidované“ nezaměstnanosti se hodnotí pouze v rozsahu 80 %)

Podle zákona paragraf 6 odst. 4 písm. I) zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, poskytují občanům odbornou pomoc ve věcech důchodového pojištění okresní správy sociálního zabezpečení.
Pro bližší informace se, prosím, obracejte na OSSZ.


Marie
Moderátorka poradny

Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Invalidní důchod, výše starobního důchodu
       od Bohuslav » 14 pro 2016 13:48 »
    5 Příspěvků
    1933 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Bohuslav
    14 pro 2016 17:07
  •    Výše vdovského důchodu?
       od Ladislav Bednář » 12 srp 2017 11:34 »
    2 Příspěvků
    698 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    12 srp 2017 22:55
  •    Aktuální výše zdravotní a sociální 2016
       od hugo » 22 úno 2016 11:14 »
    2 Příspěvků
    1694 Zobrazení
    Poslední příspěvek od hugo
    22 úno 2016 22:24
  •    Celková výše mateřské v Kč
       od Bára » 22 čer 2016 13:14 »
    1 Příspěvků
    1215 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Ralf
    22 čer 2016 14:08
  •    Podle čeho se vypočítává výše záloh na vodu?
       od Eliska226 » 16 pro 2016 08:32 »
    5 Příspěvků
    1247 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    16 pro 2016 10:41